SAOPŠTENJE ZA MEDIJE POVODOM SKRAĆIVANJA ODGOVORA ANTIDOTA
Cenzorska logika uredništva lista “Danas”: Jednoumljem protiv činjenica
Direktno kršeći zakonske obaveze iz članova 83 i 97 Zakona o javnom informisanju i medijima, ali i u suprotnosti sa svim profesionalnim i etičkim kodeksima, uredništvo dnevnog lista “Danas” cenzurisalo je veći deo odgovora koji je urednik Medijske mreže Zapadnog Balkana Antidot uputio tom listu.
Reagujući na neistinite i maliciozne tvrdnje koje je o Antidotu iznela novinarka Jasmina Lukač u autorskoj kolumni objavljenoj u štampanom izdanju “Danasa” od 4. septembra 2018. godine, glavni i odgovorni urednik Antidota Marko Matić uputio je 5. septembra pisani odgovor koji je, nakon cenzorske obrade i drastičnog skraćivanja, uz skaredno objašnjenje za ovaj neprofesionalni čin objavljen u štampanom izdanju “Danasa” od 6. septembra.
Grubo kršeći zakonsku odredbu iz člana 97, stav 4, Zakona o javnom informisanju i medijima, u kojoj stoji da “nije dopušteno komentarisati odgovor, odnosno ispravku u istom broju medija u kojoj se ona objavljuje”, u kvaziironičnom obrazloženju, urednik “Danasa” je obavestio svoje čitaoce da odgovor Antidota objavljuje u skraćenoj verziji zbog toga što ostatak teksta “obiluje bljutavim insinuacijama i grubim klevetama...tako da je završio u kanti, gde mu je i mesto".
Upravo zbog toga dostavljamo javnosti na uvid one delove odgovora koje je urednik “Danasa”, nekadašnji kolumnista “Kurira” Dragoljub Petrović, pokušao da sakrije od javnosti:
- da su, vođeni neprofesionalnim motivima, upravo urednici i članovi redakcije lista “Danas” prednjačili u kampanjama koje su, po istom obrascu po kome to rade i danas, svojevremeno vođene protiv Vlade Zorana Đinđića;
- da su redakcija i urednici “Danasa”, u vreme vladavine Vojislava Koštunice i Borisa Tadića, dok je Srbija nemilosrdno pljačkana, pisali hvalospeve vlastima (o čemu postoje brojni dokazi u istraživanju Antidota);
- da će, uprkos pokušajima dezavuisanja i neargumentovanog osporavanja svega onoga što je objavio Antidot, naša istraživanja ostati dostupna srpskoj i međunarodnoj javnosti, uključujući i one delove koji dokumntovano razotkrivaju šta se krije iza lažnog nezavisnog novinarstva koje propagira list „Danas“;
- da će ceo serijal „Brevijara“ uskoro biti dostupan i na engleskom, nemačkom, francuskom i španskom jeziku kako bi što veći broj stranih donatora lista „Danas“ bio upoznat sa tabloidnom i neetičnom uređivačkom politikom, koju promovišu Dragoljub Petrović i grupa njegovih sledbenika;
- da će Antidotova istraživanja ostati važno svedočanstvo koje će trajati mnogo duže i od sadašnjih urednika i saradnika lista “Danas”, kao i njihove sramne uloge u vođenju kampanja protiv reformskih vlada u periodu nakon 2000. godine, ali i udvoričkom pisanju hvalospeva vlastima u vremenima kada je Srbija nemilosrdno uništavana.
Ovim cenzorskim postupkom Dragoljub Petrović je pokušao da sakrije da smo, dokazujući nelogičnosti u tekstu Jasmine Lukač, samo podsetili da je to novinarka koja se nalazi u bliskim odnosima sa tajkunima koji su opljačkali Srbiju. Pri tome, nismo, a mogli smo, da napišemo i o neprofesionalnim tekstovima koje je Lukačeva u listu “Danas” pisala protiv Zorana Đinđića ili, pak, kako je u nastavcima iznosila teze odbrane Radomira Markovića afirmišući njegovu odbranu u postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije.
Redakcija Medijske mreže Zapadnog Balkana – Antidot
Ko je Jasmina Lukač?
Jasmina Lukač, urednica političke rubrike lista "Danas" i autorka teksta "Đinđić i Vučić" u kome je iznela neistinite tvrdnje o Antidotovim istraživanjima, ostala je upamćena po doprinosu kampanji koja je vođena protiv Zorana Đinđića, ali i po afrimaciji odbrane Radomira Markovića na suđenju za ubistvo Slavka Ćuruvije.
Tako je, u tekstu „Premijer i predsednik u jagmi za ’glavnog’ kontrolora", objavljenom u listu "Danas" u avgustu 2001. godine, Lukačeva potpisala prilog u kome su svih šest sagovornika tzv. analitičara (Nebojša Medojević, Čedomir Čupić, Miša Đurković, Laslo Sekelj, Srđa Trifković i Jovan Teokarević), bili izričito protiv Vlade Srbije, što je bio jedan od omiljenih metoda vođenja kampanje protiv Vlade Zorana Đinđića. [1]
Deceniju kasnije, Lukačeva se ponovo istakla u kampanji protiv suđenja za ubistvo Slavka Ćuruvije. Kao potpisnica ispod dva nastavka, „Plodovi otrovnog drveta“ i „Pobijanje Legijinog iskaza“, objavljenih u lisu "Danas" 9. i 10. septembra 2014, Lukačeva je prepisala teze odbrane Radomira Markovića, optuženog da je direktni nalogodavac ubistva Slavka Ćuruvije. Tim činom ona je list "Danas" pretvorila u glasilo advokata odbrane čijim je stavovima data puna afirmacija, što je predstavljalo pokušaj relativizacije optužnice i samog procesa, kao što su to na svoj način deset godina ranije, u vezi s optužnicom za ubistvo premijera Đinđića, činili tabloidi Evropa, Standard, Internacional, Kurir, Press, As, Revija 92, Balkan, Svedok i drugi. [2]
**************************************************
INTEGRALNI TEKST ODGOVORA ANTIDOTA KOJI JE PROTIVZAKONITO CENZURISAN U LISTU DANAS:
Odgovor na tekst “Đinđić i Vučić”
U štampanom izdanju od 4. septembra 2018. godine, u dnevnom listu “Danas” objavljen je tekst “Đinđić i Vučić”, autorke Jasmine Lukač, u kome je navedena netačna informacija u pogledu nezavisnosti i objektivnosti u radu Medijske mreže Zapadnog Balkana – Antidot, koja može da posluži kao osnova za netačne i maliciozne interpretacije naših istraživanja.
U skladu sa Članom 83. Zakona o javnom informisanju i medijima, imajući u vidu da objavljena neistina predstavlja povredu ugleda, prava i interesa Medijske mreže Zapadnog Balkana - Antidot, zahtevamo da bez naknade i bez odlaganja, u štampanom izdanju dnevnog lista „Danas“, kao i na sajtu danas.rs, na poziciji po rangu identičnoj onoj na kojoj su objavljene navedene neistinite informacije, objavite sledeći
ODGOVOR
U pokušaju da bez i jednog argumenta, ospori navode iz istraživanja Medijske mreže Antidot, koji su objavljeni u dva nastavka serijala „Brevijar političkog licemerja u Srbiji u 21. veku“, kao podrazumevajuću i opštepoznatu činjenicu, autorka Jasmina Lukač iznela je malicioznu i netačnu tvrdnju u pogledu nezavisnosti Antidota, između ostalog, navodeći da „sada imate Popovićevu medijsku mrežu Antidot“.
Jasno aludirajući da se Medijska mreža Antidot nalazi u vlasništvu ili pod nekom vrstom posredne ili neposredne kontrole Vladimira Popovića, direktora Instituta za javnu politiku, Jasmina Lukač je, koristeći se starim oprobanim metodama zamene teza, pokušala da dezavuiše višemesečno istraživanja, koje je realizovao Istraživački tim novinara Antidota. U nemogućnosti da argumentovano ili dokumentovano ospori tačnost bilo koje reči objavljene u Antidotovom istraživanju, primarno pitanje objektivnosti i nezavisnosti u radu redakcije lista „Danas“, kao i činjenice koje ne odgovaraju tabloidu u kome radi, Lukačeva je pokušala da prikrije izmišljotinama i neosnovanim insinuacijama o osnivanju i radu naše medijske mreže.
Ponavljamo da je u višemesečnom istraživanju, čije smo rezultate objavili, učestvovao tim od šestoro mladih novinara, ali i da je iza Antidota svojim imenom i prezimenom stalo više od 30 novinara i osnivača naše medijske mreže, uključujući i njenog glavnog koordinatora Milana Jovanovića i mene Marka Matića, kao glavnog i odgovorog urednika sajta na kome je tekst objavljen.
Istovremeno, ponavljamo, i po ko zna koji put, odgovorno tvrdimo da u organizacionom i funkcionalnom smislu, ne postoji bilo kakva veza sa Vladimirom Popovićem ili Institutom na čijem se čelu on nalazi. Opšte je poznato da je jedan broj saradnika Antidota, po ličnoj osnovi, u prijateljskim odnosima sa gospodinom Popovićem i da je upravo iz tih razloga on pomogao osnivanje ove mreže, pre svega, ustupajući svojim prijateljima bogatu arhivu i brojnu dokumentaciju, posebno starih press klipinga, čije korišćenje očigledno izaziva frustraciju i bes pojedinaca koji se spominju u istraživanju.
Da su ovi navodi tačni, odnosno da Vladimir Popović ili bi ko drugi u njegovo ime, nije nikada uticao na rad i pisanje saradnika Antidota, Jasmina Lukač, sigurni smo, dobro zna. Mnogi novinari koji sede sa njom u redakciji učestvovali su u stvaranju ove mreže, pa čak bili i nagrađivani za tekstove objavljivane na našem sajtu gde su pisali o temama koje, iz nekih razloga, nisu smeli da obrađuju u svojim matičnim redakcijama. Upravo oni mogu da potvrde da se analize koje objavljuje Antidot, rade potpuno nezavisno, a da je najvažniji princip da tekstovi moraju biti bazirani na činjenicama i dokazima.
Iz navedenog proizilazi da su urednici pomenutog tabloida naručili od Jasmine Lukač pisanje pomenutih neistina, kako bi prikrili činjenice koje najbolje pokazuju kakva je uređivačka politika lista “Danas” bila i u vreme vlade Zorana Đinđića, kakva je danas i kakva je bila u vreme vladavine Vojislava Koštunice i Borisa Tadića. Primetno je da se klevete i laži koje su sa ciljem rušenja Đinđićeve vlade, svojevremeno izmišljane o Birou za komunikacije i Vladimiru Popoviću, danas ponovo recikliraju, pretpostavljamo, kao deo strategije i nade urednika da se korišćenjem neistina mogu odbraniti od dokaza i činjenica.
Tragikomična logika kojom uredništvo lista “Danas” nespretno pokušava da se izvuče iz nastale neprijatnosti, samo dodatno potvrđuje meru propasti nekada pristojnog lista, koji je danas postao najprizemniji tabloid. Po istoj logici kojom Lukačeva pokušava da odbrani neodbranjivo, neki vama slični pojedinci mogli bi da izvedu zaključak, da je njen tekst bar 70 evra plaćen glavnom uredniku lista “Danas”, od strane nekoga od najbližih prijatelja Jasmine Lukač, svejedno da li su to Dragan Đilas, Miroslav Mišković ili neko iz serije tajkuna koji su opljačkali Srbiju u periodu kada je “Danas” o njima pisao u superlativu i čijim se prijateljstvima Lukačeva ponosi.
Ovom prilikom podsećamo da još od prvog nastavka serijala o licemerju na političkoj sceni Srbije, glavni protagonisti antireformskih kampanja pokušavaju ovu temu da sklone iz fokusa javnosti i zakamufliraju je malicioznim tvrdnjama kako su cilj i smisao serijala bili da se Zoran Đinđić i Aleksandar Vučić izjednače, iako je u dosijeu Antidota više puta naglašeno i precizirano da se među njima ne može povući znak jednakosti, već naprotiv, da su postojale suštinske razlike, kako na političkom tako i na ličnom planu. U tim besmislenim napadima na istraživanje Antidota zube je polomio i bivši vojni portparol Miloševićevog režima Ljubodrag Stojadinović koji je, na listu “Danas” srodnom sajtu “Peščanik”, objavio tekst sa identičnim postavkama na kojima počiva i članak Jasmine Lukač.
TABELA 1: Podsećanje na to šta je list "Danas" pisao o Zoranu Đinđiću i vladi koju je on predvodio
Uprkos pokušajima dezavuisanja i neargumentovanog osporavanja svega onoga što je objavio Antidot, srpskoj i međunarodnoj javnosti ostaće dostupni dokumentovani zapisi o tome šta se krije iza lažnog nezavisnog novinarstva koje propagira list „Danas“, a ceo serijal „Brevijara“ uskoro će biti dostupan i na engleskom, nemačkom, francuskom i španskom jeziku kako bi što veći broj stranih donatora lista „Danas“ bio upoznat sa tabloidnom i neetičnom uređivačkom politikom, koju promoviše Dragoljub Petrović i grupa njegovih sledbenika. U tom smislu, Antidotova istraživanja ostaće važno svedočanstvo, koje će trajati mnogo duže i od sadašnjih urednika i saradnika lista “Danas” i njihove sramne uloge u vođenju kampanja protiv reformskih vlada u periodu nakon 2000. godine, ali i udvoričkom pisanju hvalospeva vlastima u vremenima kada je Srbija nemilosrdno uništavana.
S poštovanjem,
Marko Matić,
glavni i odgovorni urednik