Vodeći španski mediji o Antidotovom istraživanju
Španski El Pais o slučaju ukradenih stranica iz Titove Knjige žalosti
Najuticajniji španski list "El Pais", 5. juna je preneo vest da je naša redakcija uspela da spreči prodaju listova ukradenih iz Knjige sećanja Josipa Broza Tita, na aukciji u Malagi 3. juna. Novinari "El Pais-a" takođe postavljaju pitanje ko je misteriozni kolekcionar u čijem su se posedu nalazile sporne stranice, kako su do njega dospele i kako će se konačno doći do istine.
Da podsetimo, prema otkriću saradnika Medijske mreže Antidot, reč je o 12 autografskih strana (lotova) sa potpisima poznatih svetskih državnika i njihovim pisanim izjavama koje su tokom poseta Beogradu 80-ih godina prošlog veka zapisali u Titovu Knjigu žalosti koja je za strane državnike bila otvorena u Kući cveća. Pomenuti lotovi predstavljaju samo deo znatno veće kolekcije od 40 strana koje su isečene i ukradene iz Muzeja istorije Jugoslavije (MIJ).
Redakcija Antidota se obratila brojnim domaćim institucijama - Ministarstvu kulture, Muzeju istorije Jugoslavije, INTERPOL-u u Srbiji, Ministarstvu unutrašnjih poslova- Upravi kriminalističke policije, Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, kancelariji UNESCO-a, Republičkom pravobranilaštvu, Direkciji za imovinu, pravnoj službi i kabinetu Predsednika Vlade, Predsedniku Republike, Odboru za kulturu i Predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije. Istovremeno o ovom slučaju obavestili smo i veliki broj regionalnih i inostranih medija.
Nakon teksta objavljenog na sajtu Antidota i velikog broja dopisa poslatih na adrese državnih institucija, domaćih i stranih medija, iz aukcijske kuće International Autograph Auctions Europe (IAAE), 2. juna nam je potvrđeno da je Organizacioni odbor te ustanove doneo odluku o povlačenju spornih lotova koje potražuje Srbija sa aukcijske prodaje zakazane za 3. jun. Istovremeno, iz MUP-a Srbije zvanično nam je potvrđeno da je, nakon otvaranja istrage, srpska policija preko Interpola zatražila od španskih organa stopiranje prodaje i povraćaj ukradenih artefakata Republici Srbiji kao zakonitom vlasniku.
Originalan tekst u El Pais-u možete pročitati na ovom linku:
http://internacional.elpais.com/internacional/2017/06/02/actualidad/1496418523_022031.html